WHISKY

Logo Whisky Evenings, szklanka do whsiky

EVENINGS

Budynki Destylarni Knockando

Destylarnia Kavalan (źródło: www.kavalanwhisky.com)

KAVALAN CONCERTMASTER

Kavalan to historia o tym jak wyprowadzono Szkotów w pole. Przez wiele lat dobra szkocka whisky była, najprościej mówiąc: szkocka. Różne destylarnie w wielu zakątkach świata próbowały swoich sił w produkcji szkockiej lecz nie udawało się im zdobyć uznania smakoszy. Historia pokazuje jednak, że doświadczenie zdobywa się próbując...

 

Kavalan to bardzo młoda destylarnia. W porównaniu do szkockich to właściwie niemowlę. Pierwsza whisky z tego zakładu ukazała się na rynku w 2008 roku. Sama destylarnia powstała zaledwie 3 lata wcześniej. Na dodatek mieści się ona na Tajwanie, a jej nazwa oznacza pierwsze plemiona zamieszkujące Tajwan. ("kbaran" [kɨβaˈɾan]; "people living in the plain"). Kavalan stała się szerzej znana, kiedy wyprzedziła trzy szkockie i jedną nową angielską w konkursie degustacyjnym zorganizowanym z okazji obchodów nocy Burnsa (XVIII-wiecznego szkockiego poety). W tym momencie wiele osób mówi: “Jak to? Szkocka z Tajwanu? Jakim cudem?”  Całą degustację zorganizowano w nadziei zastawienia pułapki na znawców whisky i przekonania się, czy będą w stanie odróżnić nową whisky angielską od szkockiej. Jednak totalnym zaskoczeniem okazał się trunek destylowany na Tajwanie, który uzyskał 27,5 punktu na maksimum 40. W dalszej kolejności uplasowały się dwie whisky szkockie - 22 i 20 punktów, i angielska - 15,5 punktu. Po ogłoszeniu wyników jeden z ekspertów w dziedzinie whisky Charles MacLean westchnął: "O mój Boże". I dodał: "Czy to aby nie prima aprilis?". „Zwycięska whisky pochodzi z Tajwanu” napisał później brytyjski dziennik "The Times".

 

Concertmaster to whisky jęczmienna destylowana w tradycyjny sposób. Starzona jest w beczkach wykonanych z amerykańskiego dębu i finiszuje w beczkach po Ruby, Tawny i Vintage Porto z portugalskiej doliny Douro. Dzięki temu Kavalan jest zaskakująco świeża i łagodna z egzotycznym aromatem czerwonych owoców, lukrecji, odrobiną dymu, jagód i truskawek. W smaku świeża, z krótkim, owocowym finiszem. Pijąc ją można pomyśleć o wiośnie, kiedy intensywna zieleń wypiera szarość zimy i coraz cieplejszy wiatr niesie zapachy świeżego powietrza. Czuć, że nadchodzi nowe. Taki właśnie jest Kavalan.

Opakowanie Knockando 15 Y.O.

Subiektywne wrażenie

Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka

Butelka 0,7 L, 40% VOL. Cena około 230 PLN.

Poprzednia

whisky

Następna

whisky

Wróć do

katalogu

© 2017 Whisky Evenings