WHISKY

Logo Whisky Evenings, szklanka do whsiky

EVENINGS

100 lat Grand MacNish

Rok 1963 - 100 lat whisky Macnish (Źródło: www.whiskymerchants.co.uk)

Grand MacNish 12 Y.O.

W wieku przeszło 40 lat Ernest Hemingway mógł już spokojnie odcinać kupony od swojej sławy. I trzeba przyznać, że szło mu to całkiem nieźle. Chciał aby postrzegano go jako bohatera-herosa i robił wszystko, by ten efekt wywołać. Będąc ledwo po trzydziestce kazał mówić do siebie „Papa”. Lubił też kreować się na patriarchę i kogoś nieomylnego. Mniej więcej w tym czasie można było spotkać go w paryskim hotelu Ritz, gdzie siadał przy barze i nie zamykając ust wypowiadał się jako ekspert na każdy temat. Według słów Granta Hessa "wciąż gadał i pił, pił i gadał."

 

W owych latach picie alkoholu było na porządku dziennym a każdy zdrowy na ciele i umyśle wypijał co najmniej szklankę szkockiej dziennie. Nikogo specjalnie nie dziwiło uzupełnianie codziennej diety o porcję whisky. W roku 1954 w jednym z artykułów dla Look Magazine Hemingway napisał: „(…)Po drugie, aby oszczędzać nasze zasoby wody, należy przydzielić po jednej butelce wody, czterech butelkach piwa Carlsberg i butelce szkockiej Grand Macnish, którą polecam nie oczekując w zamian żadnego wynagrodzenia.(…)”. Jak widać, wodę z powodzeniem zastępowano alkoholem. Fragment wypowiedzi Hemingwaya bardzo przypadł do gustu producentowi whisky Grand Macnish. Można go przeczytać na każdej butelce z zaznaczeniem, że Grand Macnish to ulubiona whisky Hemingwaya. Niestety dziś trudno o to zapytać autora. Podejrzewam, że raczej była to jedna z wielu ulubionych a nie jedyna. Pozostaje więc zapytać czy Grand Macnish może stać się czyjąś ulubioną whisky? Jak najbardziej może. „Każdy z nas stworzony jest do tego, co robi.” napisał Hemingway, a Grand Macnish jest na pewno stworzona do tego by jej spróbować. Intensywna w smaku, bardziej wytrawna niż słodka, z dymnym wykończeniem. Potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

 

Za marką Grand Macnish stoi Robert McNish. Będąc klasycznym twardogłowym Szkotem, zabrał się za stworzenie lekkiej odmiany whisky, która miała posiadać wyjątkowy charakter i wygląd. Po wielu próbach, udało mu się skomponować właściwy przepis, łącząc 40 gatunków single maltów. Mimo takiej ilości składników, whisky zachowuje smak charakterystyczny dla regionu Highland. W 1904 roku Robert McNish zmarł a dalszą sprzedażą zajęli się jego synowie Jan i Jerzy. Jan otworzył sklep w Londynie a Jerzy kontynuował sprzedaż whisky w Glasgow. W latach 1900 - 1914 na całym świecie mocno wzrósł popyt na whisky i spółka braci McNish (podobnie jak wielu innych sprzedawców szkockiej) bardzo na tym zyskała. W 1927 po długich negocjacjach, spółka McNish została zakupiona przez Corby Distilleries, a w 1991 roku Grand Macnish został przejęty przez Macduff International.

Opakowanie Grants 12 Y.O.

Subiektywne wrażenie

Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka
Przyznana szklaneczka

Butelka 0,7 L, 40% VOL. Cena około 90 PLN.

Poprzednia

whisky

Następna

whisky

Wróć do

katalogu

© 2017 Whisky Evenings