WHISKY

Logo Whisky Evenings, szklanka do whsiky

EVENINGS

Budynki destylarni Bowmore

Destylarnia Bowmore

BOWMORE 12 Y.O.

Po raz pierwszy spróbowałem Bowmore 12 czerwca 2009. Pamiętam dokładnie ponieważ przywiózł mi ją kurier. Długo się zastanawiałem co wybrać, aż w końcu zabrakło mi czasu na pójście do sklepu. Zupełnie przez przypadek wiek whisky zgrał się z dniem miesiąca.

 

Bowmore jest jedną z najwcześniej licencjonowanych gorzelni. Założył ją w 1779 roku David Simpson. Gorzelnia znajduje się w miasteczku o tej samej nazwie, gdzie centralnym punktem jest okrągły kościół bez żadnych rogów w których mógłby się ukryć diabeł.

 

W latach osiemdziesiątych XX w. gorzelnia eksperymentowała z kadziami fermentacyjnymi ze stali nierdzewnej. Dziesięć lat później powrócono do tradycyjnych kadzi z drewna. Bowmore jest bardzo nietypową whisky gdyż zawiera dwukrotnie mniej fenoli niż whisky z sąsiednich gorzelni na wybrzeżu – Lagavulin, Laphroaig czy Adberg. Stanowi to wyjątek na wyspie Islay. Około jedna trzecia produkcji jest wykańczana w beczkach po sherry olrosso (Darkest Islay). Najpopularniejsze to Bowmore Legend 8 Y.O., Bowmore 12 Y.O., Bowmore 15 Y.O. oraz Bowmore 18 Y.O. Istnieją także edycje specjalne Bowmore 10 Y.O. oraz Bowmore 9 Y.O. Poza wymienionymi są także dostępne 21-, 25-, 30- i 40 letnie. Wybór jest więc całkiem spory.

 

Bukiet whisky jest głównie dymny i trawiasty. Smak korzenny, wrzosowy z nutami miodu i czekolady. Bowmore zbliżona jest do Highland Park a jej przeciwieństwem (w dużym, uproszczeniu) byłaby Glenmorangie. Tą whisky polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować. Tym którzy spróbowali, polecać już raczej nie trzeba.

Opakowanie Bowmore 12 Y.O.

Subiektywne wrażenie

Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek

Butelka 0,7 L, 40% VOL. Cena około 150 PLN.

Poprzednia

whisky

Następna

whisky

Wróć do

katalogu

© 2017 Whisky Evenings