WHISKY

Logo Whisky Evenings, szklanka do whsiky

EVENINGS

Budynki destylarni Arran

Destylarnia Glenburgie (źródło: Wikipedia, lic. CC)

Ballantine's

Glenburgie 15 Y.O.

Glenburgie to historycznie taka "dogrywka" po przerwie. Ballantine’s w latach 90-tych próbował już wprowadzać na rynek whisky single malt. Wtedy jednak istniało dużo mniej smakoszy
a świadomość większości pijących whisky była mizerna lub żadna. Dziś rynek whisky single malt rośnie w siłę, więc dlaczego jeden z największych producentów miałby nie spróbować ponownie?

 

W roku 2000 destylarnia Glenburgie w zasadzie już nie produkowała whisky. Jak to bywa w interesach, zwyczajnie zbankrutowała - z resztą nie pierwszy raz. Kupił ją koncern Pernod Ricard i gruntownie przebudował w latach 2003 – 2004. Po starej destylarni zostały jednie alembiki. Dziś destylarnia produkuje około 4,200,000 litrów alkoholu rocznie. Znakomita większość z tej produkcji stanowi składnik blendu Ballantine’s. Nic zatem dziwnego, że przy rosnącym rynku whisky jednosłodowej Ballantine’s zdecydował się na dogrywkę. Dziś coraz mniej osób dziwi się słysząc słowa „blended” i „single malt”. Przez ostatnie 20 lat smakosze dojrzeli do nowych smaków whisky i coraz częściej ich poszukują.

 

Jak się udało ponowne wejście na rynek? Mówiąc najkrócej: „OK”. To oznacza, że jest przyzwoicie-w-sam-raz. Większość fanów Ballantine’s będzie zadowolona. Glenburgie to whisky słodka i lekka. Producent twierdzi, że Glenburgie jest „sercem” smaku Ballantine’s. I wszystko na to wskazuje - pijąc ją od razu pomyślimy o blendzie Ballantine’s. W smaku jest dość łagodna i kremowa, pachnie miodem oraz owocami a finisz ma dość słodki. Praktycznie nie ma w niej dymu. Ciekawym jest to, że sam Ballantine’s będzie przy niej smakował dużo bardziej treściwie i dymnie. Glenburgie to dobra propozycja dla osób pijących swoje pierwsze single malty. Łatwo go porównać z najpopularniejszym Ballantine’s. I chyba o to chodziło. Ma być łatwo i przyjemnie. Bardziej doświadczeni smakosze mogą być jednak trochę zawiedzeni, w podobnej cenie można znaleźć sporo ciekawszych propozycji.

Opakowanie Ballantines Glenburgie 15 Y.O.

Subiektywne wrażenie

Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek
Ilość przyznanych szklaneczek

Butelka 0,7 L, 40% VOL. Cena około 200 PLN.

Poprzednia

whisky

Następna

whisky

Wróć do

katalogu

© 2017 Whisky Evenings